Грим

От Резерватът
Версия от 16:01, 14 януари 2014 на Cliff Burton (беседа | приноси) (Нова страница: {{Инфокаре свят | код = | име = Грим | официално име = | възел = 611 | релейна група = 3...)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към навигацията Направо към търсенето
Грим

Код:
Възел: 611
Релейна
група:
34
Спада
към тип:
Художествени светове

Създаден
от:
Григор Гачев, Димитър Стефанов


Светът

Псевдосредновековен свят, базиран на приказките на братя Грим.

Светът населява планета, малко по-малка от Земята (силата на тежестта обаче е почти колкото земната) и с доста сходна луна, която се върти около звезда, подобна на Слънцето. Голямата част от повърхността ѝ е океан - единственият континент, разположен в умерения пояс, е малко по-малък от Европа. В най-северната част на континента се издигат високи, вечно заснежени планини. Останалото е покрито от гори, които на места са разчистени от заселниците. По правилник светът е изолиран - миграцията от него се разрешава само в изключително редки случаи. (Най-малкото защото жителите му не знаят за съществуването на други светове.) Миграцията към него също не се разрешава лесно и е много рядка. Желаещите да мигрират трябва да са лютерани от немски произход (което се оказва доста лесно постижимо с помощта на Безтелесните и Аугментираните). При стъпването на света те губят спомените си за Резервата (в редки случаи - не напълно; резултатът са куп странни легенди из Грим).

История

Създаден по проект на Рихард Грим, официално пряк наследник на Якоб Грим. Около година преди крайния срок за Разделенски проекти той подава проект за свят, базиран на германския тезаурус от 18 век в светлината на приказките на братя Грим. Влага цялото си имущество в реклама на бъдещия свят като приятно и спокойно място - пасторално и красиво „едно време“, далеч от бесния режим на съвременната цивилизация. Въпреки изискването кандидатите да са лютерани от немски произход, Грим успява да привлече почти 50 000 души. Вероятно това натежава на везните на Безтелесните, които разрешават проекта.

(След установяването на Резервата изследователите, които проучват световете, откриват куп странни информации около света. Като начало, Рихард Грим се оказва всъщност Ричард Грим, американец от Пенсилвания, и не е ясно дали и това е истинското му име и произход. Излизат наяве сигурни данни, че той е имал многократни срещи с Безтелесни две години преди да подаде проекта си. Произходът на повечето от имуществото му е загадка: някои изследователи смятат, че е бил умел финансов мошеник, но има и мнения, че му е било прехвърлено от Безтелесните - иначе казано, че Грим всъщност е техен проект.)

Икономика

Нивото на развитие на света е ограничено до около 18 век, и се поддържа там чрез внимателен микромениджмънт от Безтелесните. Езикът е немски от този период, по-големите населени места са копие на немски градове оттогава (включително имената им). Има и множество селца, както и много самостоятелни чифлици.

Светът се изхранва основно от земеделие - разчистената от горите земя се оказва много плодородна, а и жителите се грижат да опазват и поддържат плодородието ѝ. Населена е около 5% от континента, предимно във вътрешността, близо до североизточния бряг (където са и малкото крайбрежни селища - но и те разчитат повече на земеделие, отколкото на риболов). Животновъдството е слабо застъпено - по някаква причина Рихард Грим е забранил други домашни животни освен кокошките. Горите гъмжат от какъв ли не дивеч... но понякога и от изненади за ловците. Търговията е слабо застъпена, натурална. Търгуват се най-често сол, желязо и други универсални средновековни стоки.

Някои от населените места или околии си имат местни феодали, които обаче като правило нямат истинска феодална власт - просто са официалните водачи на населението. Влагат дребните си данъци в осигуряване на спокойствие и прехрана, и понякога в някой замък, който да е местната забележителност (и в строежа на който населението най-често помага с удоволствие). Това са и местата, които се водят най-мирни и цивилизовани. Доста населени места нямат феодали. Някои си избират старейшини, други просто съществуват така. Липсата на водачество често води до това, че доста от ресурсите им се хабят заради липсата на координация, а понякога и заради дребнави кавги - затова и обикновено са по-провинциални.

Войни на Грим никога не е имало, и самата идея не е много ясна на жителите. За какво да воюваш, когато навсякъде е едно и също? Трябва ти повече земя - ей ти ненаселени гори колкото искаш, изсичай и си прави чифлици, села, каквото щеш. Искаш да завладееш мините за желязо? Няколко са, на различни краища на света, и сигурно има и още залежи другаде, а пък добиването е такъв труд, че парите от продажбите едва го изплащат... На няколко пъти са се случвали сблъсъци между населени места, най-често заради глупави кавги. Резултатът е бил, че и двете места са ставали за посмешище на околните - „ей ги глупаците, дето не могат да се разберат“ - и това е успокоявало страстите.

Настоящето

Истински странният елемент на света обаче е присъствието на него на приказни същества - най-често тези от приказките на братя Грим, но и доста други подобни. Срещат се сравнително рядко, и почти никога не са истински зли и опасни за живота. По-видните хора ги срещат и по-често: феодалите на градове вероятно имат съмнителното удоволствие да им се радват всяка седмица. По-често ги срещат и пътниците (особено ако замръкнат някъде по пътя), а също и ловците из горите. В северните планини пък направо не се знае какво можеш да срещнеш - малкото посмели да стъпят там разказват после трудни за вярване неща.

Обикновените селяни може да не срещнат подобно същество с години; немалко през живота си не са виждали нещо различно от домашно гномче или говореща лисица. Но и това е достатъчно, за да поддържа набожност сред селяните. А ако някой реши да не му пука твърде, нищо чудно да срещне и нещо по-едро. Примерно да си поприказва насред пътя с някой великан. (А може и по-дребно. Примерно да му дойде на гости Румпелщихцен...) Дори и по-кротките хора понякога се радват на интересен живот. Примерно си губят пътя и се оказват в странен замък, където им се случва... абе всичко, което може да се случи в странен замък; „Красавицата и звярът“ е само начало. Или пък заспиват обедна дрямка на нивата, а се събуждат съвсем другаде и забъркани в нещо твърде различно от оран...

Естествено, приказните същества са проява на Безтелесни, понякога на високо Аугментирани. Официално Безтелесните твърдят, че го правят, понеже правилникът на света го изисква от тях. Реално се знае например, че Румпелщилцхен, Баба Хола и Рапунцел се „играят“ от един и същ Безтелесен, който много се забавлява от тези си роли. В тази връзка Безтелесните са били обвинявани, че са си създали този свят като място, където да си играят за отдих ролеви игри.

Известно време светът е привличал вниманието на Стандартните и Аугментирани учени, но без да открият около него нищо особено. Около 350 г. ОР обаче при статистически анализ на социални данни от различни светове група Аугментирани математици открили странни патерни в статистическите данни от Грим. По-нататъшният анализ показал, че тези патерни не могат да са естествени. Точният им характер е бил загадка още почти 100 години, докато друга група математици не открила, че са сродни на патерните в статистическите разпределения в експериментален модел на Безтелесни, зарязан от тях след експеримента и проучен от Аугментираните. Изводът се налагал от само себе си - Грим всъщност е експеримент на Безтелесните, от неизвестен характер и с неизвестни цели. Било е предположено, че се изследват връзки между фундаментални метаматематически константи; защо за целта е избран свят с хора, средновековен и със спряно развитие, е загадка.

Философска група Аугментирани, известна под условното наименование „Да запазим човека в себе си“, след това откритие е проучила и анализирала много внимателно цялата налична информация за Грим. Ясен отговор не е получен, но резултатите насочват към определена хипотеза. Според нея Грим е проект на един от отделите на Свръзката, чиято работа е да нарушава правилата. (Без нарушаване на правилата Свръзката би изгубила част от динамичността си. В същото време, твърде безотговорното нарушаване на правилата би могло да е опасно. Затова тя има специален отдел, чиято работа е да нарушава правилата навсякъде, където прецени, че това няма да е фатално. Естествено, работа пък на другите отдели е да се пазят от нарушаването на правилата, и т.н.)

Безтелесните имат правило, че информация от по-високи нива не бива да бъде свеждана на по-ниски, които не могат да се справят адекватно с нея. Предположението на Аугментираните е, че Грим е проект за нарушаване на именно това правило - за „утичане“ на информация от Безтелесните към Аугментираните, а може би дори към Стандартните. Вероятно светът е проектиран от „нарушителския отдел“ така, че чрез наблюдаването му най-високо Аугментираните да могат да разберат информации от Безтелесните, които не биха могли да открият сами, а Безтелесните не бива да им дават. А като начин за предаване е избран свят от Резервата, понеже договорката за създаването на тези светове обвързва Безтелесните със задължението да не им се месят свръх определена граница. Спирането на информационната утечка вероятно би изисквало намеса над тази граница, а нарушаването на договорката, върху която е съграден Резерватът, вероятно би имало по-тежки последствия от утечката.

Засега няма информация Аугментираните да са успели да разберат конкретни „недостъпни“ информации от наблюдението на Грим. Техни източници обаче споделят неофициално, че четиристотин години наблюдение вече са дали доста резултати, някои от които вероятно ще бъдат изключително ценни, след като бъдат допълнени до разбираемост.