Васил Йорданов

От Резерватът
Версия от 01:12, 25 април 2015 на Григор (беседа | приноси)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към навигацията Направо към търсенето
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Васил Йорданов

Създаден
от:
Григор Гачев
Настойник: Григор Гачев

Учен в Института по транспространствени технологии на Академия, съпруг на Мария Йорданова и баща на Христина.

Към момента на действието на романа „Ортодокс“ е на трийсет и шест години. Потомствен учен, завършил една от най-мъглявите научни дисциплини на Академия – „Трансмитерни технологии“. (Известна с това, че за предмета ѝ не се знае на практика нищо сигурно, и почти всичко изучавано са хипотези, предположения и практически приложения на наличен вече трансмитер.) Любознателен и изобретателен, и хем общителен, хем не от най-умелите в общуването.

Специалистите по трансмитерни технологии на Академия почти без изключение мечтаят за работа на официалния трансмитерен възел, който свързва света с Възловия свят и с релейната група за официални цели. Работата е престижна, заплащането – едно от най-високите на света им. Неуспелите да постъпят на работа там или сменят професията си, или се принуждават да работят на изследователския трансмитерен възел, монтиран в Института по транспространствени технологии. Работата в Института е като цяло мързелива и спокойна (твърде малко са длъжностите, които ако не идат ден-два на работа, някой ще го забележи), но и доста ниско платена. Не особено сръчният в уреждането и без особени връзки момък попада там, като изследовател.

Повечето специалисти по транспространствени технологии в Института са неуспели кандидати за работа на официалния възел и хич не са ентусиазирани работници. Някои успяват да намерят там работа, която да им е поне донякъде по душа. Други просто „отбиват номера“, колкото да вземат все някаква заплата. От дошлите там по желание също не всички са кадърни и работливи, а някои са и направо тихи кукута. На този фон Васил бива оценен (освен знаещ и мотивиран той е и работохолик, и бива смятан за добър преподавател... доколкото има как да се оцени преподаването на нещо, от което никой наоколо не разбира почти нищо). Осем години по-късно е направен отговорник на не особено престижно трансмитерно звено, което обслужва програмите за изучаване на някои от световете от релейната група.

Още през първата си година в Института любопитният момък е налучкал, че образи могат да бъдат прехвърляни чрез трансмитера не само от специалните зали в институтската сграда, но и на практика отвсякъде на Академия. А след това, естествено, веднага е експериментирал и е открил, че и ограничението за до 16 прехвърляния на образи едновременно също е измислица... Няколко години по-късно, по идея на Ангел Братоев, той си съставя лична изследователска програма за разпространението на шаха на Ортодокс. (Която по-късно ще стане база на дисертацията му.) За да не го зяпат колегите му като луд, дето умора няма и само се поти, той нелегално свързва към системата домашния си компютър и проучва Ортодокс в извънработно време. (Христина го е хващала неведнъж пред компютъра в такива моменти, макар и отначало да не се е досещала какво точно прави.)

По време на една от командировките му в официалния трансмитерен възел той среща бъдещата си съпруга - Мария Йорданова.

Разни

Познатите му казват, че той има три страсти в живота – изследователската му работа, шахът и трийсетгодишната му кола (купена на старо и вече от десет години пред разпадане, но той все не успява да събере парите за нова, не на последно място заради разходите по поддържането на старата; почти всичките му познати се шегуват с нея, а някои сключват зад гърба му облози докога ще успее да я задържи да не грохне). Реално обаче той цени най-много семейството си и под социалната му несръчност се крие значителна доза разсъдливост и мъдрост.

По-внимателните наблюдатели бързо забелязват, че съпругата му е изключителна личност, и силно подозират, че всъщност тя дърпа конците. (Което не е безкрайно далече от истината – тя не манипулира децата и съпруга си, но тихомълком се грижи за тях много повече, отколкото си личи.) Истината е, че двамата се обичат, ценят и уважават много, и Васил е не по-малко способен от Мария на интелигентни, активни и ефикасни планове и действия.

Други