Смоланд

От Резерватът
Направо към навигацията Направо към търсенето
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Смоланд

Код: 489452-512642
Възел: 611
Релейна
група:
61
Спада
към тип:
Средновековни светове

Създаден
от:
Григор Гачев


Средновековен свят, базиран на тезауруса на Скандинавия от късното Средновековие.

Светът

Физически е доста подобен на Земята. Като цяло е мъничко по-студен, но климатът му е сравнително равномерен - задполярните райони са дори по-топли от земните, на морското равнище снегът и ледът се опитват да се топят през лятото дори на полюсите. На екватора климатът е близък до този на черноморските държави или на атлантическото френско крайбрежие.

Сушата е 24% от повърхността и е разделена на десетина континента и множество острови. Повечето от нея е в умерения пояс. Климатът там съответства на този в Южна и Средна Скандинавия. Релефът е по-загладен от земния. Високи планини от алпийски тип почти няма, но често се срещат по-заоблени планини и плата на височина от по три-четири километра и дълги, полегати, почти равни склонове към тях. Почти целият свят е покрит с гъсти гори; изключение са обработваемите площи на трите населени континента. Животинският свят съответства на този от Южна и Средна Скандинавия. (Има обаче и изключения - на два от континентите (на практика ненаселени) живеят саблезъби тигри, на единия от тях - и мамути.)

Светът е богат на най-различни полезни изкопаеми - едва ли не в която планина да копнеш, ще излезе по нещо. В комбинация с речните водопади това създава чудесни условия за промишленост. Доколкото я има обаче, е примитивна, заради тезауруса на света. Оста на културата му е базирана на скандинавските митове, легенди и предания. Викинговите елементи са умишлено избягвани, но другите са старателно събрани и обогатени.

Светът разполага със силен фентъзи елемент. Там могат да бъдат срещнати съвсем на истински и живо (макар и не много лесно) духове, джуджета, тролове и дори богове от старите скандинавски легенди. С дописването и допълването на културното наследство са се появявали нови фантастични същества, най-често нови персонажи, по понякога и цели видове - които също скоро след това са били срещани и в реалността. Понякога е трудно да се каже кое е било първо - реалната им поява или тази в митовете. Възможно е в различните случаи истината да е различна.

Характерът на фентъзи-съществата там, както и на повечето светове с фентъзи-елемент, официално не е изяснен докрай. На практика учените смятат, че златорогите елени и другите фантастични животински типове най-вероятно са специално създадени биологични или псевдобиологични видове, докато по-разумните - джуджета, духове, тролове, дори местни или главни богове - са роли, изпълнявани от реални (така да се каже) хора. Смята се, че по-могъщите богове вероятно са реализирани от Безтелесни, докато местните богчета и по-малко значителните персонажи - от Аугментирани и Стандартни, ангажирани за тази работа и с придадени необходимите възможности. Данни от поне три случая (нито един обаче потвърден със сигурност) сочат, че вероятно Безтелесните са набирали за тези роли хора на смъртно легло или в аналогична ситуация, като са им предоставяли по този начин още живот. Категорично потвърждение, въпреки отправените няколко запитвания до Безтелесните от Свръзката, обаче няма. За доста от призраците и духовете се смята, че са всъщност силфи.

История

Първоначално идеята на групата е била информацията за други светове да е ограничена само до старейшините и вождовете. Тя обаче никога не е преставала да бъде известна на цялото население. Разочарованието на по-младите поколения от сравнително примитивния стандарт е довело до емиграционна вълна с връх около 240 г. след Разделението, към светове с по-висок стандарт на живота. Тя обаче е обхванала по-малко от една десета от населението и е била последвана от обратна, имиграционна вълна. Оказало се, че емигрантите успешно разнесли из целия Възел славата на Смоланд като на свят, където се живее небогато и с труд, но простичко и честно. (Една от гордостите на Смоланд е, че дори в по-големите градове там далеч не на всяка врата изобщо има поставена ключалка - престъпността е близка до нулата. Ако изпуснеш нещо на улицата, без да забележиш, в на практика 100% от случаите който го намери ще те търси, за да ти го върне, докато не те открие.) И до момента около 5% от населението на Смоланд в крайна сметка емигрира, но потокът от имигранти е на практика същият по размер. Смоландци смятат, че този непрекъснат обмен спомага за създаването на население от трудолюбиви и честни хора, като непрекъснато изчиства неподходящите.

Още около 300 г. след Разделението Върховният съвет на вождовете на Смоланд е взел решение там да не се позволява развиването на едър бизнес. Целта е била да се предотврати възможността предприемачи от по-богати светове да превърнат неусетно Смоланд в суровинна колония, пряко или чрез местни жители. (Забраняването на едрия бизнес само в дърводобива и минното дело е изглеждало далеч по-разумно решение, но група влиятелни вождове без много понятие от икономика се заинатила. С времето обаче се оказало, че в този си вид решението е идеалната за Смоланд комбинация от рестрикция по отрасли и местен протекционизъм.) Решението е в сила и през 972 след Разделението, и е допринесло много за реалното запазване на тезауруса на Смоланд. Приходите на света, основно от туризъм и износ на сувенири, не са големи. Разходите му, почти само за модерни лекарства и животоспасяваща апаратура, също не са големи. Светът е известен като чудесно място за ски-спорт и туризъм, но поради сравнително слабо развитата туристическа индустрия не е така посещаван, както някои Развлекателни светове.

Настоящето

Отговорник на света там се избира измежду племенните старейшини, вождове и мъдреци. Длъжността е доживотна. Както навсякъде, избраният подлежи на одобрение от Свръзката. До 972 г. след Разделението обаче не е имало случай Свръзката да не одобрят избрания. Жителите на света твърдят, че от Свръзката са заявили, че причината е в „изключителните морални качества на смоландци“. Веднъж при пряко запитване говорител на Свръзката е потвърдил, че това е точно така и е добавил, че за него е удоволствие да го обяви.

В едно отношение Смоланд прилича много на Мидгард. И на двата свята жителите живеят средновековно, но нямат нищо против около тях да бъдат ползвани модерни машини, най-вече за превоз, свръзка или лечение. Смоланд е малко по-консервативен от Мидгард; заради възгледите си малко смоландци биха се качили на хеликоптер или мотошейна, ако това не им е работата. Няма случай обаче някой смоландец да се е намусил, защото други, най-вече посетители, ползват тези „леснотии“.

Въпреки около 130-те милиона население на Смоланд, големите градове са сравнителна рядкост. Столицата Карлсборг е с население около триста хиляди души; Трансмитерборг, градът около трансмитера, най-големият на света, е малко над един милион.

Административно светът представлява „съветна монархия“ - има крал с предимно церемониални функции, но реалната власт е в ръцете на Съвета на вождовете, в който участват всички вождове на групи с размер над една хилядна от общото население. Броят на всяка група се установява при обичайните петгодишни преброявания със скандинавска почтеност. Групите, които не достигат този минимален размер, обикновено се обединяват и излъчват „вожд“, за да го достигнат. Обикновено Съветът на вождовете наброява между 200 и 300 души.

Официалният език е „скандинавски“ - нещо като лингва франка, създадена на базата основно на шведски и оставена умишлено известно време да се развива и изчиства сама, преди да бъде фиксирана като речник и правила. Освен този език, повечето жители на света знаят и официалния междусветски английски, и нямат скрупули срещу него.

Много посетители намират градчетата и селцата на Смоланд за еднообразни. Действително, те си приличат доста (като изключим местни забележителности), но в тази прилика има нещо успокояващо и някак си... хм, свойски. Почти еднакви дървени къщи със стръмни покриви, като правило на по два етажа в градовете и на по един в селата, улици, пригодени както за безснежното лято, така и за двата метра напластен сняг през зимата, каруците, на които според сезона се слагат колела или плазове - видиш ли едно такова място, все едно си видял всички. Но пък харесаш ли си едно, се чувстваш навсякъде като у дома си.