Хефест

От Резерватът
Направо към навигацията Направо към търсенето
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Хефест

Код: 014048-103123
Възел: 611
Релейна
група:
26
Спада
към тип:
Пост-Разделенски светове

Създаден
от:
Григор Гачев


Основан е от малка групичка най-разнородни ентусиасти, обвързани към едно - желанието за повече геологична активност наоколо. Имало е като се почне от маниаци-вулканолози, мине се през любители на екстремния живот, та до поклонници на източните философии, решили, че свят с повече трудности ще създаде по-корави хора. С времето различните виждания се обединили в обща философия, събрала от всичко по малко.

Светът

Светът е малко по-малък от Земята, но има приблизително същата сила на тежестта. Съвсем близо около него се върти луна с размери, надвишаващи четири пъти земната, също с богата вулканична активност и с остатъци от въгледвуокисна атмосфера, подхранвана от вулканите ѝ. Предполага се, че до не повече от десетина милиона години луната ще навлезе в сферата на разкъсване на планетата. Климатът на света е „според както“ - в зависимост от вулканичната активност и преобладаващите съотношения на изхвърлянията разликите могат да са доста големи.

Сушата е 51% от повърхността на света и повечето от нея е геологически активна. Неземетръсни зони няма, но заради тънката планетна кора силата на земетресенията не е голяма. (Затова пък ден без земетресение почва да изглежда подозрително.) Пак по същата причина няма и особено високи планини, но пък изобилието от вулкани е смайващо. Малка част от сушата е без вулкани, но и там е пълно с горещи извори и други прояви на плутонизъм. Има райони, където ландшафтът се променя буквално ден за ден. Има няколко области, най-голямата от тях около двадесет на двадесет и пет километра, които са постоянни лавови езера - нещо като колосални вулканични кратери.

Местните жители често казват, че океанът там е още по-страшен от сушата, и това не е шега. Нормалната разлика в нивото между прилив и отлив е почти пет метра, а в гърлата на тесни заливи достига над двайсет. Отделно, почти всеки месец има експлозии на подводни вулкани, които вдигат цунами. Средно по веднъж на двадесетина години стават експлозии, които вдигат цунами с височина при брега над двеста метра в средно отдалечена точка на света, и над километър в най-близките. Такива вълни могат да пометат сушата на десетки километри навътре от брега, ако експлозията е била близо - затова и поселищата близо до брега са твърде малко и като правило на места, незаплашени от цунами.

Във водата на океаните има разтворени голямо количество химически съединения от вулканичен произход. Местните водорасли и водни животни изглеждат свикнали, но далеч не всички стават за ядене. (А някои стават направо за химична или дори металургична преработка.)

Население

Населението на света е около 1 милион. Естественият прираст е висок, но емиграцията далеч надвишава имиграцията. Повечето селища са в зоните, където няма вулкани. Във всички селища като правило има централно снабдяване с енергия и пречистен въздух. Ако селището е близо до активни вулкани, то не може да бъде разрешено за обитаване без тези системи.

Населението на Хефест е още по-организирано и дисциплинирано от това на Океания, и се доближава в това отношение до Стражевите светове. За разлика от Океания животът на Хефест е наистина опасен, особено извън невулканичните зони. Неведнъж се е случвало някоя новоотворила се цепнатина внезапно да погълне някое селище, или излялата се от нея лава да го залее, преди някой изобщо да успее да вдигне тревога. Дори в невулканичните зони е имало случаи, когато новоизбликнали гейзери са отнемали човешки животи. Към 972 г. след Разделението на Хефест е в процес на утвърждаване изискване домовете да се строят така, че да могат много лесно да бъдат вдигнати във въздуха, и се създават сили за бързо реагиране, снабдени със скоростни и способни да носят голяма тежест летящи машини. Идеята е при опасност за някое селище най-близкият отряд да може да евакуира населението заедно с домовете, преди лавата да е стигнала до него.

Икономика

Почвата е извънредно плодородна, но нестабилният климат не способства особено за селско стопанство. Въпреки това Хефест се самоизхранва, главно от голямо количество отлично механизирани и автоматизирани оранжерии, разположени в невулканичните райони, или около по-спокойни и постоянни вулкани. Енергия се получава от вулканите и горещите извори в неограничени количества.

Хефест и Океания имат много широк търговски обмен. Хефест доставя почти половината от необходимите на Океания метали и голяма част от химическите суровини. Океания е любима почивна база за жителите на Хефест, а за немалко от тях - и постоянно местожителство. Океания печели от това тези хора да харчат парите си на нея, Хефест - от това те да създават продукт за Хефест. По-добре, отколкото да емигрират завинаги на някой друг свят.